arama

Custom Search

Iphone 5 üreten fabrika kapatıldı...

Dünyanın en büyük elektronik şirketlerine üretim tesisleri sağlayan Foxconn, Çin'deki en büyük fabrikalarından birini kapatma kararı aldı. Fabrika, yeni piyasaya çıkan iPhone 5 parçalarını üretiyordu.

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi olan ve Apple ürünlerinin üretildiği fabrikalarıyla ünlü olan Foxconn, Çin'deki en büyük fabrikalarından birini işçiler arasında çıkan şiddet olayları sonrasında kapatma kararı aldı.

Merkezi Tayvan'da bulunan Çinli şirketin sözcüsü; Pazar günü çıkan olaylarda bazı işçilerin yaralandığını, bazılarının polis tarafından tutuklandığını, soruşturmanın ise sürdüğünü açıkladı.

Telefon ile ulaşılan bir Foxconn çalışanı da fabrika işçileri ile güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmanın büyüdüğünü ve bin işçinin olaya karıştığını açıkladı.

Olaylarda bazı üretim hatları zarar görürken, birçok bina ve araç ateşe verildi.

Çin devlet medyası, 79 bin kişinin çalıştığı fabrikada yaşanan olaylar için 5 bin polisin görevlendirildiğini açıkladı.

Foxconn yetkilisi; Apple, Hewlett-Packard, Dell ve Microsoft ürünleri için üretim yapılan fabrikada geçtiğimiz hafta piyasaya sürülen yeni iPhone 5'in parçalarının üretildiğini açıkladı. Apple firması ise açıklamada bulunmadı.

Apple ve Foxconn, geçtiğimiz yıl işçilerin çalışma şartlarını iyileştirmek için birlikte çalışmıştı.

The New York Times'ın haberine göre; işçilerin daha fazla maaş ve daha iyi çalışma şartları istediği Çin'de, bu tür olaylar yaygın olarak görülüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder