arama

Custom Search

Para yerine, değişim aracı "ZAMAN" olursa...

Dün bir film izledim ; "In Time" yani türkçesi "Zamana Karşı". Gerçekten ilginç bir konu yakalanmıştı ;
25 yaşına gelen insanların, yaşlanmayı durdurmak için var güçleriyle çalışmak zorunda olduğu bir gelecekte geçen filmde, zaman gerçekten para ve güç demek.
Will Salas (Justin Timberlake), bir hata sonucu cinayetten hüküm giyer ve hapishaneden kurtulmak için tek şansı gerçek yüzünü gördüğü sistemi çökertmektir. Zira zamanın rahatlıkla satın alınabildiği bu sistemde zenginler sonsuza kadar genç kalarak yaşarken fakir ve güçsüz olan ise ölerek, elenir. Üstelik kendi yaşayamadıkları yıllar başkalarının hayatlarına eklenir. Güçs üz olanlar sadece bir gün daha hayatta kalabilmek için 'zaman' dilenir, ödünç alır hatta bazen zamanı çalar. Will Salas ise bütün bu yozlaşmış sisteme karşı baş kaldırır...
Konu ilginç ve hayatımızın her anında alıştığımız "para" kavramı yok, yerine zaman var. Görünüşte çok daha acımasız. İnsanların kollarında ne kadar zamanları olduğunu gösteren bir mekanizma var. Bazen saniyelerle yarışıyorlar hayatta kalabilmek için. Kollarındaki göstergeleri birbirlerinin kollarına değdirince, kendi aralarında zaman trnsferi yapabiliyorlar veya borç verebiliyorlar, ya da çalabiliyorlar. Ve düşünsenize kolunuza bakıp, ne kadar daha yaşıyacağınızı görebiliyorsunuz, hep 25 yaşında görünüyorsunuz, sevdiklerinize zamanınızdan transfer ederek ölmelerini engelleyebiliyorsunuz... Tüm insanlar aynı zaman türünü kullanıyor, kur farkı falan da yok :) Zaman bankaları var, kredi bile çekebiliyorsunuz, %30 faizli olarak zamanı geri ödüyorsunuz sonra..
Farklı bir filmdi, tavsiye ederim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder